Školský podporný tím
Na škole pôsobí školský podporný tím , ktorý je zložený z pedagogických a odborných zamestnancov. V školskom roku 2024/2025 sa školský podporný tím skladá zo školskej psychologičky, pedagogických asistentiek a kariérnej poradkyne.
Školský podporný tím, spoločne s učiteľmi, usiluje o vytváranie pozitívneho, bezpečného a inkluzívneho prostredia školy. Členovia školského podporného tímu svojimi aktivitami prispievajú k prevencii rizikového chovania a sústredia sa na posilňovanie duševného zdravia žiakov a zamestnancov školy. Snažia sa identifikovať a reagovať na aktuálne potreby žiakov a v spolupráci s učiteľmi, zákonnými zástupcami a ďalšími odborníkmi (centrá pedagogicko-psychologického poradenstva) nastaviť podporu, ktorú daný žiak v danom momente potrebuje.
Školský podporný tím poskytuje:
- účasť v triedach pri vyučovaní,
- preventívne programy v trieda,
- konzultácie žiakom, zákonným zástupcom a učiteľom
- besedy, diskusie a vzdelávania
Školský podporný tím pôsobí na škole v súlade s § 84a a § 21 a 24n zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických a odborných zamestnancoch.
Školská psychologička
Mgr. Martina Bacúrová
Konzultačné hodiny – po vzájomnej dohode
Kontakt: Edupage, psychologzsbrodno@gmail.comŠkolský psychológ je odborným zamestnancom školy, ktorého úlohou je poskytovať podporu žiakom, učiteľom aj zákonným zástupcom. Svojimi činnosťami spoluvytvára bezpečné a zdravé prostredie školy.
Činnosť školského psychológa:
- poskytuje konzultácie, psychologické poradenstvo alebo krízovú intervenciu
- organizuje preventívne a intervenčné aktivity s triednymi kolektívmi
- realizuje individuálne intervencie zamerané na rozvoj sociálnych a emocionálnych zručností
- usmerňuje pedagogických zamestnancov pri nastavovaní podporných opatrení a pri ich práci so žiakmi
- zúčastňuje sa vyučovania, kde sleduje správanie žiakov, vzťahy v triednom kolektíve a spoluprácu medzi žiakom a vyučujúcim
- realizuje orientačnú psychologickú diagnostiku
Žiaci môžu vyhľadať školského psychológa pred alebo po vyučovaní, počas prestávok a po dohode s vyučujúcim aj počas hodín. Pri práci so žiakmi sa školský psychológ najčastejšie venuje témam ako vzťahy v triede, stres zo školy alebo zvládanie náročných emócií. Informácie, ktoré žiak so školským psychológom zdieľa, sú dôverné. Princíp mlčanlivosti môže byť porušený iba v prípade, že ide o situácie ohrozenia života alebo zdravia. Školský psychológ má taktiež oznamovaciu povinnosť v prípade podozrenia na páchanie trestného činu (napr. domáce násilie).
Zákonný zástupca môže kontaktovať školského psychológa, pokiaľ si všimol u svojho dieťaťa nezvyčajné správanie, časté zmeny nálad, strach zo školy, nečakane zhoršený prospech či sebapoškodzovanie.
Školský psychológ pri svojej práci spolupracuje s centrami pedagogicko-psychologického poradenstva, s Detským krízovým centrom Náruč v Žiline, s detským psychiatrom, s políciou a s Oddelením sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
Pedagogické asistentky
Pedagogický asistent je pedagogickým zamestnancom školy, ktorého úlohou je poskytovať pomoc a podporu žiakom so špeciálnymi potrebami, ale aj ostatným žiakom.
Činnosť pedagogického asistenta:
- individuálna práca so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,
- prispievanie k pokojnému chodu vyučovacej hodiny
- spolupráca s učiteľmi a ostatnými pedagogickými zamestnancami
- pomoc pri vytváraní kompenzačných pomôcok a pri ich využívaní
- sprevádzanie žiakov na mimovyučovacích aktivitách
- spoznávanie záujmov žiaka, rodinného prostredia a sociálnych pomerov žiaka
- pomoc pri organizovaní školských akcií a podujatí
- vykonávanie pedagogického dozoru počas neprítomnosti učiteľa
CAN hliadka
CAN HLIADKA je skupina učiteľov a odborníkov našej školy, ktorí majú v škole za úlohu pomáhať pri identifikácii podozrenia násilia na deťoch, prípadne deťoch, ktoré sú ohrozené násilím (fyzickým, psychickým, sexuálnym, inými formami).
Online kurzy pre rodičov
Ponúkame možnosť zúčastniť sa štyroch bezplatných online kurzov s názvom „Ako sa rozprávať s dieťaťom v duševnej nepohode“. Kurzy rozoberajú najčastejšie a aktuálne problémy detí a dospievajúcich. Konkrétne sú to poruchy príjmu potravy, agresivita u detí, depresie a sebapoškodzovanie.
Kurzy nájdete tu: https://kurzy.dusevnezdravie.sk/